• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438

İğneada Hakkında

Istanbul’a yaklaşık 250 km olan, İğneada’ya gitmek için TEM den Demirköy tarafına gitmeniz gerekiyor. Geçeceğiniz yerler Saray, Vize, Poyralı, Demirköy ve son durak İğneada. İğneada’ya giderken Poyralı mevkinde yol kenarında Manyetik Alan Ormanı diye bir tabela göreceksiniz, biraz ileride önünüze manyetik alan alabalık tesisleri çıkacak. Manyetik alanda yokuş yukarı çıkarken aracınızı boşa atarsanız araç kısa bir süre de olsa kendi, kendine yokuş yukarı çıkıyor ve yokuşta geri gitmeden duruyor. Tam yerini oradaki tesise sorup bunu deneyebilirsiniz.

   İğneada’ya yaklaşırken Demirköy’de, Dupnisa Mağarası’nın tabelasını göreceksiniz. Asfalt yoldan sonra 30 km’lik bir toprak yoldan devam edip Dupnisa Mağarası’na ulaşacaksınız. Burada altlı, üstlü iki tane mağara var. Alt mağara sulu mağara diye adlandırılıyor çünkü içinden Velika Nehri geçiyor. Üst mağaraya kuru mağara deniyor, bu mağarayı görmek için 5 dakikalık biraz dik bir yoldan yukarı çıkmanız gerekiyor. Kuru mağara 900 m uzunluğunda olup alt kısımdaki sulu mağara ile 136 basamaklı bir merdivenle birleşmekte. Alt mağaranın uzunluğu ise 1700 m. Kuru mağara sarkıt ve dikitler açısından sulu mağaradan çok daha zengin.

İğneada’ya buradan devam etmek için gelişteki toprak yoldan geri dönmenize gerek yok, buradan 25 km lik asfalt ve iki yanı longoz ormanları ile kaplı bir yol ile İğneada’ya ulaşabilirsiniz. Buradaki longoz ormanı Avrupa’nın en büyüğüdür. Ağaçların kökleri suyun içindedir, gerek barındırdığı değişik bitkiler ve gerekse ev sahipliği yaptığı kuşlar açısındanda ayrı bir zenginlik sergilemektedir. İğneada’da tepedeki köy kahvehanesine girip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kahvehaneden çıkıp düz devam ettiğinizde bir çapa göreceksiniz oradan içeri girdiğinizde 136 yıldır orada duran ve nöbeti babadan oğula geçmiş olan deniz fenerini tüm güzelliği ile sizi selamlayacak. Yemyeşil çimenler ile kaplı arazinin en ucunda yani uçurumun kenarındaki minik beyaz boyalı fener insana olabildiğince özgürlük hissi veriyor.Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret44985